Main menu

Praktyki zagraniczne we Włoszech

Praktyki Zagraniczne uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we włoskim Bergamo.

W dniach 7-20 maja 2017r. uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej, odbywali praktyki zagraniczne w ramach projektu Care4mobility. Promowanie efektywności mobilności osób kształcących się i szkolących zawodowo oraz uczących w zawodach opieki zdrowotnej i społecznej poprzez wdrożenie systemu ECVET finansowanego z programu Erasmus+.
Celem projektu jest promowanie wysokiej jakości realizacji mobilności kształcenia i szkolenia zawodowego uczących się w sektorze opieki zdrowotnej, zapewniając przejrzystość i rozpoznawalność efektów kształcenia, wspieranie i ułatwianie realizacji mobilności osób uczących się i kształcących zawodowo poprzez rozwój rzetelnych procesów, które mają być realizowane według zdefiniowanych kryteriów jakości, Zapewnienie wzajemnego uznawania efektów uczenia się w czasie tych wyjazdów.
Program pobytu zakładał przygotowanie słuchaczy do stosowania prawidłowych diet u osób chorych, niepełnosprawnych i starszych oraz eliminowanie produktów „niezdrowych” dla tej grupy ludzi .
Słuchacze uczestniczyli w wykładach z zakresu prawidłowego żywienia a także brali czynny udział w przygotowaniu posiłków odpowiednich pod kątem ilościowych i jakościowym. Poznali różnice i zbieżności w żywieniu w Polsce i we Włoszech.
Słuchacze byli gośćmi Domu Pomocy Społecznej, który zwiedzili i zapoznali się z jego funkcjonowaniem. Obejrzeli kuchnię, pokoje mieszkalne pensjonariuszy oraz różne formy aktywności pensjonariuszy. Dom zrobił na nich bardzo pozytywne wrażenie.
Ale nie samym chlebem człowiek żyje. Słuchacze wzięli również udział w zwiedzaniu pięknego Bergamo – starego miasta ,gdzie żył i tworzył znany muzyk Gaetano Donizetti. Wybrali się także nad przepiękne jezioro Iseo i wyspy Monte. A w niedzielę 14 maja zwiedzali Mediolan:
Poznali Katedrę NMP, która jest trzecią największą świątynią na świecie, Muzeum Archeologiczne ,Piazza Mercanti (Plac Mercantiego ) ze średniowiecznym Pałacem Mądrości oraz XIV wieczną bogato zdobioną Loggią Osiów ,zwiedzali także Zamek Sforzów z pięknym starym parkiem a także Galerię Wiktora Emanuela II, która jest nazywana salonem Mediolanu. Mieszczą się tu ekskluzywne sklepy i restauracje, podglądali wielki świat pieniądza.
W trakcie zwiedzania na placach i ulicach słuchacze oglądali małe widowiska organizowane przez artystów włoskich.
Każdy znalazł coś dla siebie:
– wrażenia wizualne i smakowe ,
– upominki dla najbliższych i znajomych ,
– małe zakupy dla siebie.
Podobny projekt będzie realizowany w następnym roku szkolnym. Planowany jest
2- tygodniowy wyjazd do Rimini dla słuchaczy kierunków opiekuńczych.

wplp_post_views_count:
395
Skip to content